Odborníci na změněné stavy vědomí se sešli v Praze. Řečníci apelovali na zodpovědnost a integraci psychedelických zážitků

Zájemci o téma změněných stavů vědomí zaplavili 18. a 19. října prostory pražského kláštera sv. Anežky České, aby se zúčastnili vůbec prvního ročníku Česko-slovenského psychedelického fóra. Nediskutovalo se ani zdaleka pouze o potenciálu či rizicích spojených s užíváním psychedelik, ale o podobách změněných stavů vědomí a jejich místě v dnešní společnosti obecně. Jak koneckonců na závěr shrnul jeden z účastníků fóra: “Psychedelika jsou pouhé nástroje, které nám dokážou posvítit na možnosti. Na možnosti toho, jaké to může být i bez nich.” Událost uspořádala česká nezisková organizace Beyond Psychedelics působící i na mezinárodním poli.

Konference sestávala z příspěvků a panelových diskusí, jež organizátoři rozdělili do dvou hlavních tematických okruhů. V rámci Psychedelické terapie byly shrnuty poznatky o roli psychedelik v péči o duševní zdraví, téma Člověk, vědomí a společnost, se pak věnovalo potenciálu vědomé zkušenosti v širším kontextu, včetně cest vedoucích ke změnám vědomí bez požití jakýchkoliv látek. Podělit se o svůj pohled na věc přijeli lékaři, filosofové, etnologové, aktivisté i politici z České republiky, Slovenska i Německa. Nechyběly workshopy a živá hudba. Kdo fórum nestihl, nechť nezoufá. Většinu příspěvků totiž organizátoři natáčeli, tudíž budou výstupy z fóra již brzy přístupné i na Beyond YouTube kanálu a Slideslive.

 

Torsten Passie: MDMA změnilo můj přístup k tělu

V pátek mezi prvními řečníky vystoupil německý psychoterapeut a psycholog Torsten Passie, který se psychedelické terapii věnuje od počátku 90. let. Ten mimojiné vyzdvihl vliv MDMA na vztah k tělu svému i tělům ostatním: “Ležet s ostatními na MDMA bez sexuálního kontextu změnilo můj přístup k tělu. Otevřel jsem se možnosti se svých pacientů dotýkat – aniž by to mělo jakýkoliv sexuální podtext, samozřejmě.” Etnolog a cestovatel Mnislav Zelený Atapana zase apeloval na to, aby tradiční nápoj ayahausca nebyl používán lidmi z jiných kultur. A vývojová psycholožka Kamila Dvořáková účastníky vyzývala k tomu, aby se zastavili, podívali se na svou ruku očima dvouletého dítěte a hlavně, aby k sobě byli laskaví.

Psycholožka Margareta Johnová s posluchači sdílela informace o výzkumech změněných stavů vědomí v momentech, kdy se lidé přiblížili ke smrti své či smrti někoho jiného. “Změněné stavy vědomí umírajících se často vysvětlovaly nedostatkem kyslíku a odumírání neuronů. Tím však nelze vysvětlit změněné stavy vědomí lidí, kteří se ocitnou v blízkosti umírání jiného člověka,” upozornila. Následně přítomné zvedla ze židlí živá hudba, vystoupila Monika Načeva a Dj Five či Dialect Live, večer uzavřela intenzivní energická kombinace techna, didgeridoo a bubínků v podání DJ IM Cyber doprovázená psychedelickým vizuálem.

 

Daniela Drtinová: Po zkušenosti s vyšším stavem vědomí nelze být dál egocentrický

Jen co se ranní ptáčata v sobotu protáhla na józe v kostele s Ivetou Nykodýmovou, rozběhla se debata o možné regulaci psychedelik a konopí, jíž se účastnili pirátský poslanec Tomáš Vymazal, politik a šéfredaktor Magazínu Legalizace Robert Veverka a psycholog Jaroslav Farkaš. Všichni se shodli, že největší rizika spojená s užíváním psychoaktivních látek vyplývají z jejich současné ilegality. Právě okolo poslance Vymazala má vzniknout expertní skupina, která by se problematikou psychedelik zabývala. “Piráti zatím jednotnou představu o možné podobě regulace psychedelik nemají. Moje ideální představa je, že by na každou skupinu psychotropních látek byl určitý průkaz, něco jako řidičák nebo zbroják, který by člověk získal na základě splnění zkoušek a který by nositeli umožňoval látky z dané skupiny legálně nakupovat, popřípadě podomácku vyrábět,” vysvětlil politik.

Jak však opakovaně upozorňovali řečníci v rámci bloku o práci s psychedelickou zkušeností, riziko samozřejmě představuje i zanedbání integrace psychedelického zážitku do života. “Občas se mi ozývají lidé, kteří si dosud nedokázali zasadit do kontextu i dva, tři roky starý zážitek. Zážitky z mimořádných stavů vědomí často zboří náš světonázor. Přesto jsem zklamaný, jak rychle po zážitku se někteří z nás vracejí ke starým vzorcům,” uvedl psycholog a terapeut Michal Petr.

Na otázky spojené s mimořádnými stavy vědomí a užíváním psychedelik zkrátka neexistují jednoduché odpovědi. Kupříkladu v rámci diskuse o rizicích spojených s užíváním konopí a psychedelik se psychoterapeut Ladislav Brynych zcela vymezil proti užívání psychedelik za těžko definovatelným účelem “pouhé reakreace”. Načež mu psycholožka a psychoterapeutka Svatava Bardynová oponovala, že i zdánlivě pouze rekreační zážitek LSD ji předešlé léto přiměl přestat kouřit.

Debaty vyvrcholily diskusí o budoucnosti vědomí, kterou moderovala novinářka z televize DVTV  Daniela Drtinová, jež zkušenost s pozměněným vědomím nabyla za pomocí opakování modlitby a silného soustředění se. “Zkušenost s vyšším univerzálním stavem propojení přesahoval, co jsem byla já. Byla v něm komplexnost, volnost, svoboda, soucítění. Po takovém zážitku nelze být dál egocentrický,” shrnula přínos vlastní zkušenosti Drtinová. Na otázku, co je to vědomí, však nikdo z diskutujících odpovědět nedokázal. Ekonom a filantrop Václav Dejčmar, podle nějž se vědomí zakládá na prožitku a neupíral by jej nikomu, ani proudu řeky, nesnadnou diskusi uzavřel básní Listopad.

“Usínám, pláču, umírám, přemýšlím

co cítíš ty?

cítím tvou slabost

a whisky.”

Autorem básně není Dejčmar, ale počítač.

 

Vivian Winkler: Když nebude vidět změna na nás, těžko přesvědčíme ostatní

Někteří řečníci na závěr předstoupili na pódium se svými vizemi do budoucna. Torsten Passie vyzdvihnul potenciál psychedelik změnit způsob, jakým pojímáme psychoterapii jako takovou: “Psychoterapeuti byli posledních padesát let vedeni k tomu, aby redukovali emoce. Doufám, že psychedelická terapie způsobí opak a povede nás k tomu, že začneme více cítit sami sebe.” Svatava Bardynová přítomné vyzvala ke kultivaci vědomí, aby psychedelická renesance dopadla lépe než psychedelický boom v šedesátých letech. Jaroslav Farkaš varoval před riziky spojenými s institucionalizací psychedelik. “Co když budou dostupné pouze krátkodobé a minimalistické přístupy k psychedelické terapii? Co když bude psychedelická terapie dostupná pouze lidem s určitou indikací?” ptal se. Sobotu uzavřela gongová lázeň vedená Martinou Jelčić, která zájemce zalévala zvuky gongu, indické flétny a bubínků, čímž vytvořila ideální prostor pro vstřebání všech podnětů.

 

Na závěr stejně jako většina předchozích řečníků apelovala na integraci psychedelických zážitků i předsedkyně správní rady pořádající organizace Beyond Psychedelics Vivian Winkler: “Když totiž nebude změna vidět na nás, těžko přesvědčíme ostatní.”

Autorka: Petra Dvořáková