Oregon umožní legální psilocybinovou terapii

Oregon se stal prvním americkým státem, kde bude legálně možné podstoupit kontrolovanou zkušenost s psilocybinem – jak hub s jeho obsahem, tak samotné substance. Rozhodlo o tom referendum, probíhající souběžně s prezidentskými volbami: legalizaci podpořilo pětapadesát procent voličů.

Přesněji, nová směrnice umožní tvorbu programu, v rámci kterého si budou dospělí zájemci moci pořídit a užít houby s obsahem psilocybinu. Tuto zkušenost bude možné podstoupit ve speciálních nezdravotnických centrech pod dohledem vyškolených facilitátorů po absolvování přípravného sezení. V centrech bude možné zakoupit houby s obsahem psilocybinu, které budou pěstovány licensovanými pěstiteli. Na vytvoření programu a konkrétní podoby regulace má Zdravotní úřad Oregonu (“Oregon Health Authority”) dva roky.

Aktivita byla podpořena zjištěními z rostoucího množství klinických studií, které podporují terapeutický potenciál kontrolovaného užití psilocybinu v léčbě, deprese, úzkostí a závislostí. Tyto výsledky – jakkoliv slibné – však nejsou dostačující na to, aby byl psilocybin zaveden do klinické péče. I to je důvodem, proč legalizaci oponovaly některé profesní organizace jako kupříkladu Americká asociace psychiatrů .  “Věříme, že věda ještě neprokázala, že psilocybin je bezpečnou léčbou pro duševní onemocnění,” píše se v jejich vyjádření. Dalším aspektem, který podle nich vyvolává obavy, je skutečnost, že certifikovaní facilitátoři v psilocybinových centrech nebudou muset mít lékařské vzdělání.

Tato metoda podle usnesení nemá být omezena pouze pro lidi s diagnózami. “I když jste zdraví, můžete z psilocybinové terapie těžit. Můžete díky ní objevovat své vědomí, spojit se s přírodou, zažít jednotu všeho,” vysvětluje Sheri Eckertová, která kampaň za legalizaci vedla spolu s manželem Thomasem Eckertem.

“Jedním z úžasných aspektů psychedelické terapie je, že často začne účinkovat již po jedné či dvou dávkách,” podotýká pak Thomas Eckert. S duševním onemocněním se přitom v Oregonu potýká téměř každý pátý občan a jde tak o jeden z duševně “nejnemocnějších” států v celé zemi. “Potřebujeme možnosti. A tohle je možnost, která může pomoci tisícům lidí,” dodává Eckert.

Psychoterapeuti Thomas a Sheri Eckertovi se rozhodli zpřístupnit psychedelickou terapii veřejnosti nad táborovým ohněm v pohoří Rainier, kam se vydali před pěti lety po přečtění článku Léčba Tripem od Michaela Pollona. O rok později založili Oregonskou psilocybinovou společnost.

Jejich kontaktní kampaň, v rámci níž sbírali podpisy potřebné k vypsání referenda, přerušila koronavirové pandemie. Nevzdali se. Pořádali webináře, rozesílali emaily, zkrátka pokračovali v přesvědčování lidí online. Soukromí dárci jejich iniciativu podpořili čtyřmi miliony dolarů a výrobce kosmetiky Dr. Bronner na podporu jejich kampaně dokonce prodával mýdlo s etiketou Heal the Soul, tedy Uzdrav svou duši. Eckertovi již avizovali, že rádi pomohou s legalizační kampaní ve státech napříč Amerikou.

Ve druhém referendu pak oregonští voliči navíc schválili dekriminalizaci držení malého množství veškerých drog, čímž dle Kasandry Frederiqové, výkonné ředitelky Aliance drogové politiky “zatnuli sekeru do základního kamene války proti drogám”. Namísto, aby Oregon utrácel za represi vůči uživatelům drog, hodlá investovat do center pro závislé, která budou fungovat na základě harm reduction přístupu.

Novinky ze světa progresivní drogové politiky ale nekončí: ve dvou dalších státech prošla legalizace léčebného konopí a ve čtyřech dalších státech legalizace rekreačního užívání konopí. Tyto výsledky tak navazují na další úspěšné dekriminalizační kampaně v jiných amerických státech.

 

Zdroje:

Oregon Measure 109, Psilocybin Mushroom Services Program Initiative (2020)

Will Oregon Be the First State to Legalize Access to Magic Mushrooms?

Support Psychedelic-Assisted Therapies to Heal the Soul!