Každý desátý Čech má zkušenost s psychedeliky: novinky na scéně

Milí psychonauté, přátelé a kolegové,

svět se vypořádával s nejistým a mnohdy náročným obdobím, kdy i my museli zrušit řadu plánovaných akcí. Soustředili jsme se na výzkumné projekty, odpočívali jsme a zvažovali co dál.

Teď máme spoustu energie pro tvorbu nových projektů!
Chcete se podílet na jejich podobě? Vyplňte nám dotazník, pomůžete tím formovat psychedelické vzdělávání v ČR. Děkujeme!

Co se ale za celou dobu událo? Přinášíme přehled vybraných zásadních milníků.

 

Národní psychedelický výzkum

Věděli jste, že…
…každý desátý obyvatel ČR má zkušenost s LSD, halucinogenními houbami, ketaminem, extází či ayahuascou?
…přes 500 000 lidí v ČR užilo v posledním roce konopí pro léčebné účely?
…přes 60 % uživatelů klasických psychedelik hodnotilo své zkušenosti pozitivně ve vztahu k životní spokojenosti?
…více než polovina uživatelů někdy zažila náročnou psychedelickou zkušenost?

A mnohem více přináší výsledky z Národního psychedelického výzkumu, který můžeme bezesporu zařadit mezi hlavní úspěchy české psychedelické scény. Na historicky unikátním mapování fenoménu užívání psychedelik (včetně MDMA, ketaminu či psychoaktivního konopí) v ČR se podílelo několik z nás v rámci výzkumného týmu v Národním ústavu duševního zdraví.
Projektu se pod vedením zakladatelky Beyond Psychedelics, psycholožky a výzkumnice Mgr. Rity Kočárové účastnila Mgr. Barbora Bláhová, Mgr. Filip Kňažek, Mgr. Michaela Plevková a řada dalších.

Přečti si více v Zaostřeno Úřadu Vlády ČR nebo na webu projektu: www.psychedelickyvyzkum.cz.


Psychedelické Česko

Česko je silně tripující země. Z NPV se dozvídáme, v jaké míře jsou užívána různá psychedelika včetně konopí i jaká je sociodemografie uživatelů a vzorce jejich užívání. Z výzkumu dále vysvítá nejen to, jaké jsou přínosy i dopady na zdraví či rizika spojená s užíváním psychedelických látek, ale i jaké služby českým psychonautům v současnosti chybí.”
Přečti si více v Magazínu Legalizace!


Mohla by psychedelika sloužit i v rámci prevence duševních onemocnění?

Jak účinkují psychedelika? Mohla by sloužit v léčbě duševních onemocnění napříč různými diagnózami? Mohla by psychedelická terapie pomoci i v rámci širší péče o duševní zdraví, třeba i jako prevence?

Na tato témata poukazuje nová mezinárodní studie od autorů: Rita Kočárová, Jiří Horáček a Robin Carhart-Harris.

 


 

Zpracovávání výsledků z NPV pokračuje, nyní se však můžete podívat na vybrané výstupy.

Média:

Psychedelické Česko (Magazín Legalizace)

Vědce zajímá, jaké dopady má užívání psychedelik (Český Rozhlas Plus)

Češi a psychedelika (Studio ČT24, 0:21:00)

Psychedelika a konopí. Výzkum určený pro všechny (Prima Zoom)

Čeští vědci zkoumají dopady psychedelik na člověka. Už za několik let by jimi terapeuti mohli léčit deprese (iRozhlas)

Češi se baví, rozvíjí i léčí psychedeliky. Dochází k rizikovým situacím, podpůrné služby ale chybí (Magazín Legalizace)

Odborné výstupy projektu:

 
 Další psychedelické novinky z ČR

Od ledna 2021 první pacienti absolvují ketaminem-asistovanou psychoterapii (KAP) v klinice Psyon. Tato zatím alternativní metoda léčby duševních onemocnění může být nadějí pro osoby s depresí. Terapeuti však věří, že KAP bude v dohlednu dostupná i dalším potřebným. Jaké jsou jejich zkušenosti?

 

Tým vědců pod záštitou PsyRes foundation sestrojil aplikaci iTrip, která zachycuje data od uživatelů psychedelik o jejich zkušenostech. Jejím záměrem je také být nástrojem pro redukci rizik spojených s užíváním psychedelik, monitoruje duševní zdraví uživatele a poskytuje kontakt na služby.

 

Psychedelický výzkum ČR v Národním ústavu duševního zdraví:

Momentálně probíhá nábor pacientů pro studii MDMA-asistovaná terapie v léčbě post-traumatické stresové poruchy (MAPS). Vědci dále srovnávají účinky psilocybinu a ketaminu v léčbě farmakorezistentní deprese (studie PSIKET). Vedle toho stále probíhá výzkum  bezpečnosti a účinnost psilocybinu v léčbě rezistentní deprese (COMPASS Pathways). Novinkou v přípravě bude studie využití psilocybinu v paliativní péči u pacientů s onkologickým onemocněním.


Chcete být v obraze? Naše webové stránky jsou momentálně v rekonstrukci, ale můžete stále sledovat náš FB kanál Beyond Psychedelics – Česká republika, mezinárodní Beyond Psychedelics nebo se zapojit do komunity ve skupině Psychedelické Česko, jež čítá přes 13 tisíc členů!


Grafika: Filip Aura
Foto: Magazín Legalizace (Psyon, iTrip)