MDMA-asistovaná terapie bude možná brzy dostupná i mimo klinické studie

Poprvé od doby, kdy bylo učiněno ilegálním, bude ve Spojených státech amerických možné pravděpodobně již brzy v rámci psychoterapie legálně užít MDMA i mimo klinické studie. Americký Úřad pro kontrolu léčiv a potravin na konci prosince schválil žádost Multidisciplinární asociace psychedelických studií (MAPS) o zařazení MDMA-asistované terapie pro pacienty s posttraumatickou stresovou poruchou (PTSP) do programu takzvaného “rozšířeného přístupu”.

Institut rozšířeného přístupu je součástí amerického zdravotnictví od roku 1978, kdy Robert C. Randall zažaloval americkou vládu za to, že mu odepírá právo léčit svůj zelený zákal konopím. Díky rozšířenému přístupu mohou vážně nemocní pacienti, rezistentní vůči standardním způsobům léčby, vyzkoušet i teprve testované léky a terapie. Pokud žádost MAPS posvětí i Úřad pro potírání drog a Institucionální revizní komise, bude si moci MDMA-asistovanou terapií projít padesát pacientů s těžkou posttraumatickou stresovou poruchou na deseti různých klinikách po celé Americe. MAPS na základě dosavadní podpory ze strany těchto úřadů nepředpokládá zpoždění se schválením.

“Návrat k výzkumu látek jako MDMA za účelem psychoterapie představuje nejslibnější pokrok, jehož jsem za svou psychiatrickou kariéru svědkem. (…) Jsem rád, že díky programu rozšířeného přístupu budou moci metodu vyzkoušet další pacienti. Mezitím dokončujeme třetí fázi klinických studií,” komentoval rozhodnutí Michael Mithoefer z MAPS. “Jsme rádi, že můžeme začít generovat evidenci  o této potenciálně nové léčebné metodě v reálné praxi,” sdílí Rick Doblin, zakladatel a ředitel MAPS.

Třetí fáze klinických studií MDMA-asistované terapie pro pacienty s PTSP by měla být dokončena v roce 2021. Pokud bude mít podobně nadějné výsledky jako první dvě fáze – v nichž terapie pomohla více než polovině pacientů – stane se terapie legálním léčebným postupem ve Spojených státech již v roce 2022. Podle Ricka Doblina, vůdčí osobnosti zavedení MDMA-asistované terapie do klinického užití, by měly zanedlouho poté následovat i evropské země včetně České republiky, kde byla již minulý rok schválena klinická studie Státním ústavem pro kontrolu léčiv.

Neznamená to však, že MDMA bude dostupné na předpis v lékárně, pacienti si ho nebudou nosit sami domů. MDMA-asistovaná terapie bude probíhat na specializovaných klinikách pod dohledem dvojice psychoterapeutů, kteří absolvovali trénink MAPS. Sezení, na němž pacienti užijí MDMA, přitom předchází mnoho hodin přípravných sezení, během nichž se psychoterapeuti snaží pacienta poznat a získat jeho důvěru, další sezení pak následují po každém podání látky.

“MDMA tlumí činnost centra v mozku, které uvolňuje hormony způsobující strach. Pomáhá pacientům prožívat emoce, aniž by je přehltily – lidé s posttraumatickou stresovou poruchou jsou buď emocemi přehlceni, nebo jsou naopak emočně ploší. S MDMA si pacienti často vzpomenou, co se stalo. Mysleli si, že si pamatují celé trauma, ale s MDMA se jim vybaví další momenty a vidí traumatický zážitek uceleně,” vysvětluje psychoterapeut Mithoefer, v čem tkví potenciál MDMA pro psychoterapii.

“Cítil jsem se v bezpečí, psychoterapeutům jsem důvěřoval a díky stavu na MDMA jsem konečně dokázal mluvit o věcech, o kterých jsem se předtím s nikým nebavil. O dětství, o návratu z války, o válce,” popsal, v čem mu terapie pomohla, válečný veterán Johnathan Lubecky, který nyní pracuje pro MAPS. “Netvrdím, že MDMA- asistovanou terapii potřebuje každý pacient. Ale každý pacient by měl mít možnost ji v případě zájmu podstoupit. Nemělo by to být požehnání pro pár šťastlivců,” dodává.

Zatímco terapie podstupované v rámci studie financovala MAPS, v případě programu rozšířeného přístupu nesou náklady za léčbu pacienti. Předpokládaná cena terapie je přitom patnáct tisíc dolarů.

“Pokud to ale srovnáte s částkou, kterou průměrný pacient s těžkou PTSP utratí za léta léčby, je to kapka v kbelíku. Nabízíme terapii, která má potenciál poruchu vyléčit,” tvrdí Timothy Crespi, zakladatel Somatického centra Portland, prvního centra MDMA-asistované terapie vůbec, jež pod záštitou MAPS otevře letos. Pokud se pak v roce 2022 terapie stane schváleným léčebným postupem, MAPS hodlá usilovat o to, aby ji hradily zdravotní pojišťovny.

 

Zajímá Vás budoucnost psychedelické terapie? Přidejte se k diskuzi 27.2. v Praze na přednášce “Budoucnost psychedelické terapie: medikalizace, veřejné zdraví a sociální spravedlnost“. Akce proběhne v angličtině.

 

Relevantní zdroje:

PRESS RELEASE: FDA Agrees to Expanded Access Program for MDMA-Assisted Psychotherapy for PTSD. MAPS. 

MDMA Expanded Access is almost here. What’s it all about?. Psymposia.

 

Dává Vám naše práce smysl? Naše aktivity bychom nemohli realizovat bez práce desítek dobrovolníků a podpoře našich donorů. Přidejte se k nim i vy a podílejte se na osvětě v oblasti změněných stavů vědomí!