Nacházíme se v klíčovém období výzkumu psychedelických látek. Psilocybin, LSD, MDMA či ayahuasca si v posledních letech postupně získaly pozornost řady předních odborných institucí po celém světě. Výzkumníci se zabývají jejich terapeutickým potenciálem v léčbě depresivních a úzkostných onemocnění, závislostí či snížení existenciálního stresu u nevyléčitelně nemocných. Ve stejné době nabývají na síle občanské iniciativy usilující o dekriminalizaci všech přírodních psychedelických substancí. Jedná se o nadějný směr v péči o duševní zdraví? Měla by být psychedelická terapie dostupná jen ve zdravotnictví? Jak by mohla vypadat integrace praxe tradičního léčitelství a klinické péče o duševní zdraví? Přijďte diskutovat na přednášku o Budoucnosti psychedelické terapie 27.2. v Praze.
Investice míří do výzkumu psychedelik
Psychedelická terapie zatím není legální, ale desítky korporátních firem a investorů se už zajímají o jejich výzkum a klinické využití. Na druhou stranu existují i organizace, které kritizují jak medikalizaci těchto látek, tak vstup investorů na toto pole. Lokální iniciativy zejména ve Spojených státech pak prosazují dekriminalizaci těchto látek v jejich přírodní formě. Psychedelika mohou naprosto změnit současné standardy léčby duševního zdraví. “Správně provedená psychedelická terapie by mohla posunout péči o duševní zdraví z patologizujícího a přediagnostikujícího směrem k salutogennímu přístupu, tedy přesunu pozornosti na faktory podporující zdraví u jednotlivce, oproti potlačování emocí a symptomů,” komentuje antropolog Gabriel Amezcua. Chybí sice ještě mnoho výzkumných studií, ale postupné zavedení těchto látek do péče o duševní zdraví se zdá být nevyhnutelné.
Je možná spolupráce tradičních léčitelů a moderní medicíny?
Jak ale tyto látky přijme většinová společnost, která mnohdy ignoruje jejich specifické vlastnosti? Jaké důsledky mohou mít odlišné směry v přístupu k využívání těchto látek? A jak mohou znalosti tradičních společností pomoci ve výzkumu a objevování nových lékařských paradigmat?
“Budoucnost psychedelické terapie musí být různorodá a demokratická. Musí být schopná reflektovat rozmanitost lidských bytostí, a proto je zásadní, aby byly bezpečně dostupné všechny možnosti, které různí lidé hledají a potřebují,” komentuje svoji vizi do budoucna Amezcua.
Tyto látky byly ve své přírodní formě používány pravděpodobně po staletí napříč různými kulturami pro rituální i léčebné účely. Mezi tradičními léčiteli či šamany se nachází možná nejzkušenější osoby v oblasti poskytování a provázení psychedelckou zkušeností.
Podle Amezcua „představuje tradiční praxe odkaz stovek let technik a znalostí o zlepšování kvality života dávných kultur. Integrace s moderní péčí o duševní zdraví však musí probíhat s respektem a umožňovat tradičním léčitélům, aby byly jejich postupy přijímány a uznávány jako léčebné metody. Uznání tradičních praktik v moderní medicíně může změnit nejen paradigma duševního zdraví, ale také strukturální paradigma systémů založených na spotřebě a akumulaci, které ohrožuje integritu prostředí a zdravý vývoj jednotlivců.”
Zveme vás na přednášku o budoucnosti v péči o duševní zdraví!
Těmito i dalšími tématy se bude ve své přednášce 27. února v Praze zabývat antropolog Gabriel Amezcua, který se profesně věnuje mezikulturnímu zvládání konfliktu, a to právě s důrazem na současné psychedelické hnutí. Jeho přednáška bude odrážet celosvětové inovativní směry, které se snaží psychedelika zahrnout do péče o duševní zdraví. Představí přístupy, s jakými jsou menšinové, okrajové a zranitelné části populace zapojeny do výzkumu těchto látek. Přijďte s námi diskutovat o budoucnosti psychedelické terapie, jejího začlenění do veřejného života a podílet se tak na jeho podobě.
Přednášku a následnou diskuzi povede Gabriel Amezcua
Amezcua je antropolog s magisterským vzděláním v oblasti mezikulturního konfliktu a výzkumník v Open Society Foundations. Zároveň se podílí na projektech takzvané harm reduction v Latinské Americe i v Evropě. Psychoaktivními látkami se zabývá přes deset let. Věnuje se výzkumu potenciálu psychedelických substancí pro léčbu duševního zdraví u zranitelných jedinců. Současně spolupracuje s Chacruna Institute a je zakládajícím členem Berlin Psychedelic Society. Jeho antropologická teze, jež zmapovala různé typy rituálů a jejich vztah ke změněným stavům vědomí, získala čestné uznání. V současné době žije v Berlíně, kde spolupracuje s Eclipse harm reduction organization a s Altered psychedelic research collective.
Budoucnost psychedelické terapie: Medikalizace, veřejné zdraví a sociální spravedlnost
Cena:
130 Kč – student / senior
190 Kč – standard
350 Kč – podporovatel
Kapacita je omezená. KOUPIT VSTUPENKU NA GOOUT.
Přednáška proběhne v angličtině.
Kdy: 27. 2., 18:00
Kde: Dům Radost, Praha
Zdroje:
Decriminalize Nature, First and Forever, Chacruna.
Nearly 100 Cities Are Considering Decriminalizing Psychedelics, Map Shows, Marijuana Moment.